Współcześnie zakłady pogrzebowe (np. heronpogrzeby.pl z Warszawy) mogą zaoferować klientom dostęp do szerokiej gamy usług. Wśród nich coraz częściej pojawiają się także balsamowanie oraz kosmetyka pośmiertna. Na czym polegają tego rodzaju usługi pogrzebowe?

Przygotowanie ciała zmarłego do pogrzebu

Najczęściej pogrzeby organizowane są w ciągu kliku dni od śmierci. Wówczas ciało może wyglądać jeszcze dobrze i nie wymaga ono specjalnej kosmetyki, gdy trumna ma pozostawać otwarta.

Zdarza się jednak, że jeszcze przed pochówkiem w ciele rozpoczynają się procesy pośmiertne, które mogą powodować pojawienie się nieestetycznych plam opadowych. Śmierć zmarłego może być również rezultatem wypadku, podczas którego doszło do poważnego uszkodzenia twarzy, albo choroby, która znacznie wyniszczyła organizm.

Między innymi w takich właśnie przypadkach świadczone są usługi pogrzebowe polegające na balsamowaniu oraz na kosmetyce pogrzebowej, czyli tanatokosmetyce.

Balsamowanie ciała zmarłego

Proces balsamowania jest bardzo popularny w Ameryce Północnej oraz w krajach Europy Zachodniej. Tam praktycznie każdy zakład pogrzebowy posiada je w swojej ofercie. W Polsce usługi pogrzebowe tego typu prowadzą tylko wybrane zakłady.

Balsamowanie zwłok, inaczej tanatopraksja, to proces polegający na zabezpieczeniu ciała przed rozkładem lub zmniejszeniu zmian pośmiertnych. Proces polega na zastosowaniu specjalnych soli wstrzykiwanych do tętnic, które ograniczają procesy rozkładu ciała.

Tanatokosmetyka – kosmetyka pośmiertna

Także dobry zakład pogrzebowy może zapewnić usługi kosmetyki pośmiertnej – pogrzebowej, czyli tanatokosmetyki. To wykonanie makijażu specjalnymi kosmetykami, aby wyrównać koloryt skóry i nadać twarzy lepszy wygląd. Usłudze tej może towarzyszyć także rekonstrukcja twarzy, na przykład po poważnym wypadku samochodowym.

Aktualnie takie usługi pogrzebowe nie są świadczone przez wszystkie zakłady działające w Polsce. Zatem rodziny, które pragną zamówić taką obsługę, powinny wybrać odpowiedni zakład pogrzebowy, który będzie posiadał je w swojej ofercie.