Wyróżnić można różne rodzaje pochówków zmarłych osób, które mogą być organizowane przez zakład pogrzebowy (np. Animus z Grudziądza). Obecnie w Polsce najpopularniejszą formą pochówku są tradycyjne groby, ale coraz większym zainteresowaniem cieszą się także pochówki w kryptach lub niszach, czyli pochówki nad ziemią.

Pochówek w grobie

Najbardziej popularnym rodzajem pochówku w Polsce wciąż pozostaje tradycyjna forma, czyli pochówek w grobie podziemnym. Grób może być postawiony zarówno w formie płyty, która znajduje się nad ziemią, ale także w postaci pomnika rodzinnego, który również zostaje wzniesiony ponad ziemią. Wybór odpowiedniego rodzaju grobu zależny jest przede wszystkim od indywidualnych preferencji rodziny zmarłego, ale także od wybranego miejsca na cmentarzu. Zazwyczaj cmentarze posiadają ustalone plany usytuowania grobów i nie wszędzie jest możliwe postawienie takiego rodzaju grobowca, jaki się chce. W przypadku chęci postawienia pomnika rodzinnego miejsce musi być przeznaczone na co najmniej cztery groby, a więc może być ono czasami trudne do znalezienia. Groby rodzinne także są dużo bardziej kosztowne niż pojedyncze groby.

cmentarz

Pochówek w krypcie/niszy

Usługi pogrzebowe obejmują także chowanie ciał zmarłych osób w miejscach takich jak krypty lub nisze. Znajdują się one nad ziemią, w porównaniu do tradycyjnych grobów. Mogą być zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz budynków. Tego rodzaju sposób pochówku zyskuje w ostatnich latach w Polsce coraz większą popularność. Jest to rozwiązanie chętnie stosowanie, ponieważ na większości popularnych cmentarzy zaczyna brakować miejsc do tradycyjnych pochowków. Ponadto niektóre osoby wolą zostać skremowane, a nie pochowane w tradycyjnym grobie. Szczególnie dla nich przeznaczony jest taki rodzaj pochówku, jak pochówek w krypcie lub niszy. Pochówki w tym stylu wykonywane były już od stosunkowo dawnych czasów, jednakże wtedy były przeznaczone głównie dla osób zamożnych, ponieważ były stosunkowo drogie. Natomiast w obecnych czasach może sobie pozwolić na nie każdy, jeśli tylko ma takie życzenie i ostatnią wolę.